Greensburg Daily News, Greensburg, IN

July 18, 2013

Swine Show Results - Barrows


Greensburg Daily News

---- — Barrows

PUREBRED BARROWS:

Class 26 Berkshire Barrows

1. Mandy Hasselbring

2. Mackenzie Owens

3. Addy Osting

4. Drew Soendlin

5. Alli Harrison

***Champion Berkshire Barrow- Mandy Hasselbring

***Reserve Champion Berkshire Barow- Mackenzie Owens

Class 27 Chester White Barrows

1. Dillon Siefert

2. Addison Tomson

3. Sam Springmeyer

4. Katie Vanderbur

5. Meredith Fogle

***Champion Chester White Barrow- Dillon Siefert

***Reserve Champion Chester White Barrow- Addison Tomson

Class 28 Duroc Barrows

1. Madison Owens

2. Lule Kinker

3. Kayla Carder

4. Jacob Hartman

5. Chase Springmeyer

Class 29 Duroc Barrows

Kyle Kramer

1. Mandy Hasselbring

2. Adam Fogg

3. Collin Springmeyer

4. Erica Evans

***Champion Duroc Barrow- Madison Owens

***Reserve Champion Duroc Barrow- Kyle Kramer

Class 30 Hampshire Barrows

1. Kyle Carder

2. Lane Westerfeld

3. Sara Hasselbring

4. Alli Norton

5. Morgan Mauer

6. Joshua Ankney

7. Gracie Osting

8. Jacob Hartman

Class 31 Hampshire Barrows

1. Kelsey Johnson

2. Clayton Carder

3. Hannah Denney

4. Hayden Herbert

5. Julia Ankney

6. Connor Cuskaden

7. Gracie Maxwell

***Champion Hampshire Barrow- Kyle Carder

***Reserve Champion Hampshire Barrow- Lane Westerfeld

Class 32 Landrace Barrows

1. Blaine Nobbe

***Champion Landrace Barrow- Blaine Nobbe

Class 33 Poland China Barrows

1. Mason Stapp

2. Braden Geis

***Champion Poland China Barrow- Mason Stapp

***Reserve Champion Poland China Barrow- Braden Geis

Class 34 Spot Barrows

1. Landon Carder

2. Brooke Owens

3. Clayton Carder

4. Janice Geis

***Champion Spot Barrow- Landon Carder

***Reserve Champion Spot Barrow- Brooke Owens

Class 35 Tamworth Barrows

1. Olivia Siefert

***Champion Tamworth Barrow- Olivia Siefert

Class 36 Yorkshire Barrows

1. Braden AmRhein

2. Melina Wilkison

3. Hattie Westerfeld

4. Gavin Nobbe

5. Madison Owens

6. Jeffrey White

7. Jacob Hartman

Class 37 Yorkshire Barrows

1. Tori Weber

2. Kaleb Kramer

3. Brooke Somers

4. Justin Weisenbach

5. Morgan Springmeyer

6. Corrine Rayner

7. Justin Geis

***Champion Yorkshire Barrow- Braden AmRhein

***Reserve Champion Yorkshire Barrow- Tori Weber

CROSSBRED BARROWS

Class 38 Crossbred Barrows

1. Jenna Geis

2. Jaxson Kramer

3. Kevin Geis

4. Sam Wiseman

5. Maria Fogg

6. Tony Schweing

Class 39 Crossbred Barrows

1. Lane Geis

2. Gavin Nobbe

3. Keaton Crites

4. Landon Nobbe

5. Lainey Crites

6. Jacob Wiseman

7. Sam Wiseman

8. Will Armand

Class 40 Crossbred Barrows

1. Morgan Tomson

2. Braden AmRhein

3. Katie Vanderbur

4. Hanah Walterman

5. Dustin Bokelman

6. Aaron Fogg

7. Kennedy Walton

8. Jacob Wiseman

Class 41 Crossbred Barrows

1. Tyler Waechter

2. Halle Herbert

3. Katelyn Bokelman

4. Brittany Becker

5. Kate Grote

6. Derek Wietlisbach

7. Lexie Armand

Class 42 Crossbred Barrows

1. Zoey Nobbe

2. Grant Owens

3. Megan Vanderbur

4. Brooke Owens

5. Will Armand

6. Kyle Norton

***Champion Lightweight Crossbred Barrow- Tyler Waechter

***Reserve Champion Lightweight Crossbred Barrow- Zoey Nobbe

Class 43 Crossbred Barrows

1. Will Smiley

2. Kaleb Kramer

3. Justin Weisenbach

4. Addison Tomson

5. Dustin Wietlisbach

6. Nick Kinker

7. Garrett Metz

8. Lindsey Wietlisbach

9. Emma Geis

Class 44 Crossbred Barrows

1. Morgan Grote

2. Taylor Best

3. Garrett Metz

4. Jacob Evans

5. Corrine Rayner

6. Luke Eden

7. Sydney Hogg

Class 45 Crossbred Barrows

1. Rachel Richardson

2. Trevor Crites

3. Gracie Maxwell

4. Devon Murray

5. Mackenzie Owens

6. Miles Wilkison

7. Kyle Kramer

Class 46 Crossbred Barrows

1. Kyle Carder

2. Jessica Banaschak

3. Tori Weber

4. Trey Nobbe

5. Cory Cuskaden

6. Lexie Armand

7. Katy Kinker

***Champion Middleweight Crossbred Barrow- Morgan Grote

***Reserve Champion Middleweight Crossbred Barrow- Kyle Carder

Class 47 Crossbred Barrows

1. Morgan Grote

2. Erica Evans

3. Sydney Swartzentruber

4. Taylor Best

5. Morgan Mauer

6. Kyle Norton

Class 48 Crossbred Barrows

1. Brooke Owens

2. Katelyn Owens

3. Luke Weber

4. Ellie Acra

5. Caitlynn Osting

6. Joe Shields

7. Katy Kinker

Class 49 Crossbred Barrows

1. Bailey Tomson

2. Jacob Evans

3. Mason Swartzentruber

4. Landon Carder

5. Luke Weber

6. Jeffrey White

***Champion Heavyweight Crossbred Barrow- Morgan Grote

***Reserve Champion Heavyweight Crossbred Barrow- Bailey Tomson

***Champion Crossbred Barrow- Morgan Grote

***Reserve Champion Crossbred Barrow- Tyler Waechter

GRAND CHAMPION BARROW- Morgan Grote (Cross)

RESERVE GRAND CHAMPION BARROW- Braden AmRhein (Yorkshire)

3RD OVERALL GRAND CHAMPION BARROW- Tyler Waechter (Cross)

4TH OVERALL GRAND CHAMPION BARROW- Mason Stapp (Poland China)

5TH OVERALL GRAND CHAMPION BARROW- Madison Owens (Duroc)