SHOWMANSHIP

Beginner Showmanship, Grades 3-5:

1st – Henry Schutte

2nd – Arianna Thomas

Intermediate Showmanship, Grades 6-8:

1st – Emma Schoettmer

2nd – Henry Schutte

Senior Showmanship, Grades 9-12:

1st – Laney Faris

2nd – Olivia Vanderbur

Expert Showmanship, Winner of Previous Classes:

1st – Brayley Sundal

2nd – Laney Faris

DAIRY WETHER

Class 1:

1st – Arianna Thomas

Class 2:

1st – Henry Schutte

Class 3:

1st – Henry Schutte

2nd – Josie Hartman

3rd – Allison Bedel

4th – Danika Shields

5th – Logan Bedel

6th – Brooke Dodson

7th – Brooklyn Ortman

Class 4:

1st – Kennedy Sundal

2nd – Jenna Walton

3rd – Jenna Walton

4th – Ryder Shields

5th – Cassidy Coomer

6th – Macie Leake

7th – Hunter Dodson

8th – Brynklie Ortman

Class 5:

1st – Grace Hartman

2nd – Brayley Sundal

3rd – Abigail Hartman

Class 6:

1st – Emma Schoettmer

Class 7:

1st – Haylee Schoettmer

GRAND CHAMPION, Dairy Wether – Grace Hartman

RESERVE GRAND CHAMPION, Dairy Wether – Kennedy Sundal

SENIOR DOE SHOW

1 Year & Under 2:

1st – Allison Nobbe

2 Year & Under 3:

1st – Laney Faris

GRAND CHAMPION – Laney Faris

RESERVE GRAND CHAMPION – Allison Nobbe

JUNIOR DOE SHOW

Junior Kid:

1st – Allison Bedel

Senior Yearling:

1st – Allison Nobbe

2nd – Kennedy Sundal

3rd – Olivia Vanderbur

GRAND CHAMPION – Allison Nobbe

RESERVE GRAND CHAMPION – Kennedy Sundal

2020 4-H MEAT & PYGMY GOAT

SHOWMANSHIP

Beginner Showmanship, Grades 3-5:

1st – Arianna Thomas

2nd – Maddie Brewsaugh

Intermediate Showmanship, Grades 6-8:

1st – Arianna Thomas

2nd – Alisha Miller

Senior Showmanship, Grades 9-12:

1st – Jude Beaver

2nd – Timothy Pratt

Expert Showmanship, Winner of Previous Classes:

1st – Lexi Swango

2nd – Charlie Kramer

BOER GOAT

Jr. Doe Boer, 3-6 Months:

1st – Stephen Kulpinski

2nd – Alisha Miller

Jr. Doe Boer, 6 to under 9 months:

1st – Zachary Kramer

2nd – Camille Deaton

3rd – Ezekiel Dillon

4th – Keagan Boughner

5th – Daniel Kulpinski

Jr. Doe, 12 to under 18 months

1st – Zachary Kramer

2nd – Zachary Kramer

GRAND CHAMPION – Zachary Kramer

RESERVE GRAND CHAMPION – Zachary Kramer

Myatonic:

1st – Katelyn Bokelman

2nd – Katelyn Bokelman

GRAND CHAMPION – Katelyn Bokelman

RESERVE GRAND CHAMPION – Katelyn Bokelman

Sr. Doe, 2 years and under 3 years:

1st – Zachary Kramer

2nd – Michael Kulpinski

Sr. Doe, 3 years and over:

1st – Charlie Kramer

2nd – Alisha Miller

GRAND CHAMPION – Zachary Kramer

RESERVE GRAND CHAMPION – Charlie Kramer

MEAT GOAT

Class 1:

1st – Chloe Kramer

2nd – Zoey Hersley

3rd – Lathan Hersley

4th – Ashlyn Mayhugh

5th – Ryder Shields

Class 2:

1st – Charlie Kramer

2nd – Paige Wesseler

3rd – Layne Wesseler

4th – Luke Cathey

5th – Brynklie Ortman

Class 3:

1st – Zachary Kramer

2nd – Paige Wesseler

3rd – Claudia Westhafer

4th – Donovan Hale

5th – Sophia Taylor

6th – Danika Shields

Class 4:

1st – Maddie Brewsaugh

2nd – Allison Nobbe

3rd – William Cathey

4th – Brooklyn Ortman

5th – Ezekiel Dillon

6th – Alisha Miller

Class 5:

1st – Tensley Brewsaugh

2nd – Maddie Brewsaugh

3rd – Ezekiel Dillon

4th – Evan Graves

Page 5 – Goats

Class 6:

1st – Jake Graves

2nd – Evan Graves

GRAND CHAMPION – Tensley Brewsaugh

RESERVE GRAND CHAMPION – Maddie Brewsaugh

Mother/Daughter:

1st – Zachary Kramer

Product of Dam:

1st – Zachary Kramer

PYGMY GOAT SHOW

Jr. Doe Pygmy, 3-6 months:

1st – Isabella Taylor

2nd – Timothy Pratt

Jr. Doe Pygmy, 12-18 months:

1st – Jude Beaver

GRAND CHAMPION – Jude Beaver

RESERVE GRAND CHAMPION – Isabella Taylor

Sr. Doe Pygmy, 2 Years old to under 3:

1st – Chloe Kramer

2nd – Jude Beaver

3rd – Arianna Thomas

4th – Isabella Taylor

Sr. Doe Pygmy, 3 Years old to under 4:

1st – Lexi Swango

2nd – Reece Beaver

Sr. Doe Pygmy, 4 Years old and over:

1st – Lexi Swango

GRAND CHAMPION – Chloe Kramer

RESERVE GRAND CHAMPION – Lexi Swango

Jr. Pygmy Wethers, 1 Year or younger:

1st – Norah Amberger

Sr. Pygmy Wethers, Over 1 Year or age:

1st – Reece Beaver

2nd – Charlie Kramer

3rd – Timothy Pratt

4th – Jude Beaver

5th – Isabella Taylor

GRAND CHAMPION – Reece Beaver

RESERVE GRAND CHAMPION – Charlie Kramer

Recommended for you