South Decatur hosted Rushville and North Decatur in a 3-team track meet.

The Cougars finished with 67 to win the team title for the boys. Rushville was second with 66.5 and North was third with 22.5.

For the girls, Rushville won with 64.5 followed by South 58 and North 25.5.

Lady Cougars results

4x800 relay: 2. South 12:44 (Schwering, Tooley , M. Nobbe, B. Nobbe)

100 hurdles: 1. Ana Arreola :17.5, Hanna Gridley :20.85

100: 3. Zoe Meer :13.68, 4. Brayley Sundal :13.81

1600: 3. Bridget Nobbe 6:48, 4. Mary Schwering 6:51 PR, Elizabeth Flessner 7:00 PR

4x100 relay: 1. South :54.52 (Sundal, Schoettmer, Danforth, Meer)

400: 1. Brayley Sundal 1:09.4, 4. Bridget Nobbe 1:11.9

300 hurdles: 1. Maria Nobbe 50.21 PR, 4. Paige Hibberd 57.38, Ana Arreola 59.40

800: 4. Mary Schwering 2:57, Bernice Tooley 3:14 PR

200: 3. Madisyn Danforth :30.28, Clair Schoettmer :33.21

3200: 1. Elizabeth Flessner 15:33 PR

4x400 relay: 2. South A 4:48 (Sundal, Arreola, M. Nobbe, B. Nobbe); South B 5:39 (Schwering, Tooley, Hibberd, Gridley)

Shot Put: 4. Zoe Meer 26-9, Alli Nobbe 24-1, Allison Flessner 19-0, Taylor Stearns 17-9, Maddy Fingar 16-9

Discus: 3. Alli Nobbe 79-5, Paige Hibberd 67-0, Taylor Stearns 56-5.5 PR, Allison Flessner 41-8, Maddy Fingar 41-8

High Jump: 1. Paige Hibberd 4-6, 3. Madisyn Danforth 4-4 Tied PR, Ana Arreola 4-0

Long Jump: 1. Madisyn Danforth 14-10, 3. Zoe Meer 14-2, Hanna Gridley 12-9 PR

Cougars results

4x800: 2. South A 9:38 (Shouse, Walling, T. Newby, Kalli); South B 10:18 (Schwering, C. Newby, Stier, Hale)

110 hurdles: 1. McKinley Shook :16.66 PR, 4. Campbell Johannigman :19:54

100: 1. Lucas Ballard :11.52, 3. Owen Arreola :11.78, Corbin Johnson :12.14 PR

1600: 4. Trevor Newby 5:10.7, Josh Shouse 5:19.2, Isaac Schwering 5:40.4 PR, Chase Kalli 5:42.2, Logan Wilkinson 6:28 PR

4x100 relay: 1. South A :45.84 (Arreola, Ballard, M. Shook, Martin); South B :51.87 (Hamilton, Johannigman, T. Johnson, C. Johnson)

400: 1. Kelby Shook :56.37, 2. Jack Hamilton:57.37, Josh Edwards 1:00, Conner Newby 1:03, Roman Foga 1:05

300 hurdles: 1. Rhett Martin :47.72, Ty Johnson :56.06

800: 4. Chase Kalli 2:27.7, Bradley Walling 2:28.0, Michael Stier 2:37.8, Damian Jackson 2:49.1

200: 2. McKinley Shook :24.61. 3. Lucas Ballard :24.74

3200: Trevor Newby 11:32, Josh Shouse 11:38, Donovan Hale 11:47

4x400 relay: 1. South A 3:53.8 (Hamilton, Josh, Arreola, K. Shook); South B 4:09 (Johannigman, Schwering, T. Johnson, C. Newby)

Shot Put: 1. Ian Frensemeier 40-5, Ryken Winchester 35-7, Corbin Johnson 33-1, Corbin Mitchell 29-7

Discus: 1. Rhett Martin 119-0 PR, Ian Frensemeier 103-7, Owen Arreola 97-0

High Jump: McKinley Shook 5-6 Tied PR, Kelby Shook 5-2

Long Jump: 2. Lucas Ballard 18-8, 4. Kelby Shook 17-10.5

Chargers results

High jump: 1. Ellis Loehmer 5-10, 2. Mason Morris 5-8

Long jump: 3. Conner Linkmeyer 18-2

Shot Put: 2. Charlie Kramer 38-1, 4. Caiden Gahimer 37-7

Discus: 3. Kramer 116-1 PR, 4. Gahimer 113-6 PR

110 hurdles: 2. Loehmer :16.74

400: 3. Owen Geis :58-46 PR

4x100 relay: 3. North :48.36

4x400 relay: 2. North 3:58.7.

Lady Chargers results

High jump: 4. Madi Allen 4-2

100 hurdles: 4. Allen :20.15

100: 1. Hope Barker :13.52, 2. Allen :13.68

200: 1. Barker :29.08

Discus: 4. Ella Kunz 73-4

400: 3. Gracie Osting 1:10.96

1600: 1. Jenna Walton 6:10

800: 3. Walton 2:55

Contact Aaron Kirchoff at aaron.kirchoff@greensburgdailynews.com

Trending Video

Recommended for you